czwartek, 6 stycznia 2011

Knin i jego historia (1)

Położony w północnej Dalmacji i oddalony o sto kilometrów od Splitu Knin rzadko znajduje się na liście miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów planujących urlop w Chorwacji. Być może jednak warto nadłożyć nieco drogi, aby przekonać się, że ta średniowieczna stolica Królestwa Chorwacji zasługuje na chwilę uwagi. 


Średniowieczna sława
Nazwa miasta po raz pierwszy pojawiła się w kronikach bizantyjskich w dziesiątym wieku, znaleziska archeologiczne potwierdzają jednak, że historia tego ośrodka miejskiego jest znacznie dłuższa. W okolicach twierdzy, będącej jednym z najważniejszych miejsc w mieście, znaleziono kilka grobów pochodzących z czasów rzymskich, archeolodzy przypuszczają więc, że pierwsza osada istniała tu już w starożytności. Dogodne położenie miasta szybko zdobyło mu popularność, wyjątkowa pozycja strategiczna sprawiła zaś, że na terenie Kninu czasowo przebywali chorwaccy władcy. Aż do 1102 roku, a więc do momentu zawarcia przez Chorwatów unii personalnej z Węgrami, Knin był uważany za stolicę (a przynajmniej za jedną ze stolic) państwa, jego znacząca pozycja utrzymywała się jednak również po wspomnianej unii.

Pod panowaniem Turków i Wenecjan
Niewiele wiemy o losach miasta po unii z 1102 roku, bez wątpienia jednak ciągle było ono jedną z ważniejszych siedzib chorwackiej szlachty. Rozwój ośrodka zahamowany został jednak po 1463 roku, upadek Bośni i wzrost zagrożenia ze strony Turcji sprawiły bowiem, że trudno było ze spokojem spoglądać w przyszłość. Już wówczas Knin określany był mianem jednej z najsolidniejszych twierdz na terenie Dalmacji, częste oblężenia i odpływ miejscowej ludności nie przyczyniały się jednak do wzmocnienia miasta. W 1522 roku Knin został ostatecznie zdobyty przez wojska tureckie na najbliższe dwieście lat zyskując status jednej z najbardziej wysuniętych na zachód twierdz cesarstwa. Ośrodek nadal miał dużą wartość strategiczną, zainteresowanie nim wykazywali więc nie tylko nowi tureccy panowie, ale i Wenecjanie, którzy w tamtym okresie opanowali znaczne tereny Dalmacji. Wojska weneckie podjęły zresztą dwie, zakończone niepowodzeniem, próby zdobycia Knina, aby ostatecznie wkroczyć do miasta w roku 1688. Wysiłki Wenecjan były aktywnie wspierane przez ludność miejscową, poszukiwacze związków pomiędzy historią polski, a dziejami Europy z pewnością zwrócą nam zaś uwagę na to, że zdobycie Knina najprawdopodobniej nie byłoby możliwe, gdyby nie turecka porażka pod Wiedniem poniesiona pięć lat wcześniej. Knin pozostał w weneckich rękach aż do roku 1797, kiedy to największe włoskie państwo-miasto przestało istnieć. Do miasta i twierdzy kroczyli Austriacy, burzliwe dzieje kontynentu na początku dziewiętnastego wieku sprawiły jednak, że pierwsze austriackie panowanie nad Kninem trwało zaledwie dziesięć lat. Przejściowymi władcami Kninu stali się również Francuzi i dopiero w roku 1813 miasto stało się ostatecznie częścią Cesarstwa Austriackiego, aby status ten utrzymać aż do końca pierwszej wojny światowej.

Autorka wpisu bardzo chciała pokazać ewentualnym czytelnikom, jak pięknym miastem jest Knin, znalezienie odpowiedniego klipu na youtube nie było jednak zadaniem prostym. Wybór, jakiego dokonała został podyktowany zarówno wartością zdjęć, jak i jakością utworu muzycznego będącego tłem dla klipu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz