wtorek, 28 grudnia 2010

Jezioro Jarun w Zagrzebiu

Coraz większa grupa odwiedzających Chorwację turystów decyduje się na przyjrzenie się z bliska i jej stolicy. Na pierwszy rzut oka wydaje się on po prostu jednym z wielu większych miast, jakie można spotkać w Europie, przy bliższym poznaniu Zagrzebia przekonamy się jednak, że kryje w sobie wiele niespodzianek, które mogą nam zagwarantować udany urlop z Chorwacji. jedną z osobliwości Zagrzebia jest bez wątpienia Jezioro Jarun





Nie ma tego złego, czyli o zaletach powodzi
Historia jeziora Jarun jest tak samo długa, jak historia samej Savy płynącej przez Zagrzeb, zbiornik wodny pojawia się więc już na pierwszych dostępnych nam mapach miasta. Dzisiejszy wygląd jeziora to jednak zasługa wysiłków podjętych w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku, entuzjaści kąpania się i wiosłowania po Jarunie powinni być więc szczególnie wdzięczni... powodzi, która w 1964 roku po raz kolejny dotknęła miasto. Straty, jakie chorwacka stolica poniosła w jej następstwie skłoniły władze miasta do podjęcia decyzji o budowie nasypu, który w przyszłości miał odgradzać rzekę od siedzib ludzkich i tworzyć jej naturalne rozlewisko. Realizacja projektu była możliwa między innymi dlatego, że jezioro było bogate w muł, który wykorzystywano do budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych, jego wydobywanie przyczyniło się zaś do tego, że Jarun był w naturalny sposób pogłębiany.

Przygotowania do uniwersjady
W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku władze Zagrzebia nie musiały obawiać się o negatywne skutki kolejnych powodzi, nie oznaczało to jednak, że zakończył się dla nich czas inwestycji. Coraz bardziej paląca wydawała się potrzeba budowy nowego centrum rekreacyjnego, jedyną lokalizacją o taki charakterze był bowiem Maksimir. Szybko zaczęto zwracać w tym kontekście uwagę na walory jeziora Jarun, gdy więc zapadła decyzja o tym, że w 1987 roku Zagrzeb zostanie stolicą letniej uniwersjady nikt nie miał już wątpliwości, co do tego, że Jarun powinien być tym miejscem, w którym młodzież  z całego świata będzie rywalizować o medale, sławę i prestiż. Najtrudniejszym zadaniem, jakie czekało Zagrzebian wydawała się w tym kontekście budowa trasy wioślarskiej, trudno przy tym nie zgodzić się z tym, że jego realizacja zaskoczyła nawet największych malkontentów. Trasa, w momencie swojego powstania, była jedną z najnowocześniejszych na świecie, a i dziś Zagrzebianie nie muszą się jej wstydzić. Ponadto nad jeziorem postawiono hangary, w których wioślarze mogli trzymać swój sprzęt, trybuny, z których oglądano kolejne zawody oraz kluby kajakarskie i wioślarskie, dzięki którym jezioro mogło pomagać w rozwoju młodych sportowców na długo po zakończeniu wielkiej imprezy. We wschodniej części jeziora utworzono park sportowy Mladost, w jego bezpośrednioej bliskości stanął zaś również Dom Studencki, który funkcjonuje po dziś dzień.

XIV uniwersjada letnia w Zagrzebiu
Najważniejsze dni w historii jeziora Jarun przypadają z pewnością na okres od ósmego do dziewiętnastego lipca 1987 roku. To właśnie wtedy w okolicach jeziora ponad sześć tysięcy młodych sportowców ze 122 państw rywalizowało w dwunastu dyscyplinach sportowych o medale, zaszczyty i sławę, a niekiedy również o to, aby przegrać z honorem i ukończyć zawody mimo przeciwności losu. Wielu uczestników i obserwatorów młodzieżowych igrzysk pamięta ciągle sympatyczną niebieską wiewiórkę z szerokim uśmiechem - Zagi uznany był bowiem za jedną z najsympatyczniejszych maskotek imprez tego typu. Piękne jezioro Jarun i pogodne dni uniwersjady zapisały się również w pamięci naszych radaków. W czasie trwania zawodów złoty medal zdobyła między innymi kajakarka Izabela Dylewska - późniejsza brązowa medalistka z igrzysk w Seulu i Barcelonie.

Jarun na początku dwudziestego pierwszego wieku
Zagrzebskie "morze" nie popada w zapomnienie również dziś, planując urlop w Chorwacji nie wahajmy się więc przed złożeniem wizyty na Jarunie. Jezioro jest znakomicie skomunikowane z innymi częściami miasta, wizyta nad nim usatysfakcjonuje zaś przede wszystkim rodziców małych dzieci i młodzież. Ci pierwsi będą mogli poopalać się na kamienistej plaży wokół jeziora wiedząc, że maluchy pluszczą się w tym czasie w czystej wodzie pod opieką ratownika, ci drudzy zaś przekonają się z pewnością, że w Zagrzebiu można żyć intensywnie nie tylko za dnia, ale również w nocy. Nieopodal domu studenckiego funkcjonuje legendarny już klub studencki Roko/Akademija, a nad samym jeziorem funkcjonuje wyjątkowo zasłużony Aquarius znany między innymi z fantastycznych koncertów oraz konsekwentnego promowania młodych i obiecujących muzyków nie tylko z Zagrzebia, ale i z innych części kraju.

Wspomnień czar
Autorka bloga stworzy kiedyś oddzielny artykuł o uniwersjadzie w Zagrzebiu, a teraz zaprasza na krótki film o jej otwarciu. Sportowców gościł tego dnia nie Jarun, ale stadion na Maksimirze, ale skoro jezioro nie istniałoby w swoim obecnym kształcie bez wielkich igrzysk młodzieży, nie ma powodu, żeby materiału filmowego nie umieścić. Film znaleziony na youtube. Znicz zapala sam Dražen Petrović


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz