niedziela, 3 lutego 2013

Zabytki Puli - Tunel Zerostrasse

Tłumnie odwiedzana przez turystów Pula zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim rzymskiemu amfiteatrowi. Jeżeli jednak nasz urlop w Chorwacji chcemy spędzić właśnie w tym mieście położonym na półwyspie Istria możemy mieć pewność, że czekających na nas atrakcji będzie znacznie więcej. Jedną z nich jest system podziemnych tuneli wybudowanych jeszcze w czasach, w których Pula była częścią składową Austrio-Węgier z wyjątkowym tunelem Zerostrasse, który od 2011 roku jest dostępny dla turystów.


Historia podziemnych tuneli w Puli
Sieć podziemnych tuneli ciągnących się pod miastem ma około dwunastu kilometrów długości i wiąże ze sobą najważniejsze fortyfikacje. Ich budowa została rozpoczęta przez Austriaków, którzy w dziewiętnastym wieku uczynili z Puli największy port wojenny, tunele miały być więc wykorzystywane w wypadku ataku wrogich sił. To właśnie Austriakom Pula zawdzięcza zresztą większość podziemnych dróg, choć system połączeń był rozbudowywany również po zakończeniu pierwszej wojny światowej, gdy miasto stało się częścią Jugosławii.

Przyszłość tuneli
Dziś, gdy nie mówi się już o realnym zagrożeniu dla miasta, coraz częściej zwraca się uwagę na to, że podziemne tunele mogą stać się atrakcją turystyczną. Ich większość nadal jest jednak niedostępna ze względu na swój stan i zagrożenie, jakie mogłoby spowodować pojawienie się w nich większych grup turystów. Od kilku lat trwają prace mające na celu stworzenie dokładnej mapy tuneli i określenie, jakie warunki w nich panują. Realizowanych jest też kilka projektów, które w przyszłości mają zwiększyć dostępność podziemnych przejść zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów.

Zerostrasse
Pierwsze działania mające na celu przybliżenie podziemnych korytarzy mieszkańcom Puli zostały podjęte w maju 2011. W czasie obchodów dni Puli uroczyście otwarto tunel numer 12 ochrzczony jako Zerostrasse. Wejście do tunelu znajduje się tuż przy Podwójnej Bramie, na turystów czekają przy tym nie tylko korytarze o szerokości wahającej się od trzech do sześciu metrów, ale również wyjątkowo przyjemna temperatura. Nawet w czasie największych upałów nie przekracza ona dziewiętnastu stopni, co może być wyjątkowo miłą odmianą. Tunel otwierany jest w miesiącach letnich, jedną z jego atrakcji są zaś wystawy, które można podziwiać w jego wnętrzach (rok i dwa lata temu była to wystawa poświęcona stuleciu lotnictwa w Puli).

O tym, jakie atrakcje można spotkać w tunelu najlepiej opowie film, który powstał podczas jego uroczystego otwarcia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz