czwartek, 2 lutego 2012

Zaproszenie do Iloka

Choć wczasy w Chorwacji zazwyczaj kojarzymy przede wszystkim z Adriatykiem i kąpielami słonecznymi, nie oznacza to wcale, że kraj ten nie ma nam nic więcej do zaoferowania. Chorwacja znana jest z miejsc zachwycających swoich gości nie tylko pięknem, ale i tym, że nie zostały jeszcze odkryte przez tłumy turystów, a jednym z nich jest bez wątpienia Ilok – najbardziej na wschód wysunięte miasto Chorwacji


Położenie
Miasto Ilok położone jest nad brzegiem Dunaju między zboczami pasma górskiego Fruška gora i liczy sobie nieco ponad osiem tysięcy mieszkańców. Jego wieloetniczny skład tworzą Chorwaci, Serbowie, Węgrzy, Niemcy, Rusini, a także mniejszość słowacka, której największym skupiskiem jest właśnie Ilok. W pobliżu miasta znajduje się pięć przejść granicznych, z których można skorzystać wybierając się na wycieczkę do Serbii, natomiast droga krajowa D2 prowadzi mieszkańców Iloka i turystów do Vukovaru, Osijeka i Zagrzebia.

Historia
Pierwsze ślady ludzkiej bytności na terenie dzisiejszego Iloka pochodzą jeszcze z młodszej epoki kamienia, a i w późniejszych okresach tereny te były zasiedlane przez kolejne grupy osadników. Do momentu wkroczenia Rzymian na obszary dzisiejszego Iloka i założenia na nich osady Cuccium nie można było jednak mówić o jakichkolwiek strukturach państwowych.
Sama nazwa Ilok po raz pierwszy pojawiła się w zapisach pochodzących z trzynastego wieku, miasto jednak zyskało na znaczeniu dwa wieki później. Jego najbardziej znanym obywatelem był żyjący właśnie w tamtym okresie szlachcic Nikola Iločki, który w czasie swojego dość długiego życia doczekał się tytułu bana „całej Slawonii” i króla Bośni, a w pewnym okresie starał się nawet o miejsce na węgierskim tronie. To właśnie w czasie jego panowania centrum miasta zostało otoczone murami obronnymi, których pozostałości możemy podziwiać do dziś, władca zatroszczył się przy tym również o podupadający klasztor franciszkański oraz pochodzący jeszcze z czternastego wieku kościół pod wezwaniem świętego Piotra. W piętnastym wieku Ilok uzyskał również status „wolnego miasta królewskiego”, a jego potwierdzenie nastąpiło w 1roku 1525.
Niemal cały szesnasty i siedemnasty wiek to okres, w którym Ilok znajdował się pod panowaniem tureckim. Do dziś w mieście można oglądać zabytki stanowiące jego wspomnienie, a choć w czasie panowania tureckiego miasto straciło nieco na znaczeniu, nie zostało wcale pozbawione całkowicie swojego znaczenia. Tuż po zmianie władzy w Iloku nadchodzi zresztą czas jego ponownego rozkwitu. Majątek należący kiedyś do wpływowego bana Nikoli przejmuje włoska rodzina Odescalchi, a jej potomkowie nie tylko modernizują średniowieczny zamek, ale również odkrywają moc produkowanego w okolicy wina. Miasto rozwija się również w osiemnastym i dziewiętnastym wieku stając się wpływowym punktem targowym i miejscem, w którym tętni życie kulturalne.
Duże zmiany w położeniu Iloka nastąpiły po drugiej wojnie światowej. Decyzją nowych władz miasto straciło cześć swojego naturalnego zaplecza, a jego władze musiały mieć na uwadze rozwój miasta w jego nowych granicach. Miasto nie zostało oszczędzone również w trudnych latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to Ilok, podobnie jak inne wsie i miasteczka chorwackiego Srijemu, został zajęty przez wojska JNA. W muzeum miasta Ilok turyści mogą zresztą oglądać stałą wystawę poświęconą nie tylko trudnym latom wojennym, ale również okresowi „pokojowej reintegracji”, kiedy do Iloka wracali jego starzy mieszkańcy podejmując próby odbudowania dawnej potęgi gospodarczej i kulturalnej miasta. Dziś możemy więc na własne oczy przekonać się o tym, ile problemów udało się już rozwiązać, a w przypadku ilu innych mieszkańcy nadal mogą mówić o tym, że znajdują się w punkcie wyjścia.

Ilok miastem wina
Ilok to przede wszystkim miasto winnic i wypełnionych winem piwnic, turyści, którzy spędzają wczasy w Chorwacji muszą przy tym uświadomić sobie, że z produkcją wina w Iloku nie mamy wcale do czynienia jedynie od niedawna. Odkrycia dokonane przez archeologów potwierdzają, że winorośl uprawiali zarówno Ilirowie, jak i przybyli na te tereny Rzymianie.
Jednym z najciekawszych win, które można nabyć na tym terenie jest Iločki traminac produkowany już od 1710 roku. To wytrawne białe wino podawane jest między innymi podczas serwowania deserów, białych mięs oraz ryb, często można przy tym usłyszeć o jego cudownych właściwościach, które ujawniają się podczas podawania go z bardzo pikantnymi potrawami, które trudno jest przełknąć Europejczykowi. O tym, że Iločki traminac to jeden z liderów w swojej klasie świadczy zresztą między innymi to, że wspomniane wino pojawia się na stołach w czasie przyjęć wydawanych przez brytyjską rodzinę królewską, kupując Iločki traminac możemy więc chwalić się, że podobnego zakupu dokonuje również królowa Elżbieta II.

Wydarzenia kulturalne, w których warto wziąć udział
Ilok chętnie gości turystów, a jego mieszkańcy uważają, że nie ma takiej pory roku, w której wizyta ta mogłaby być uznana za nieudaną. Istnieją jednak terminy, które zdecydowaniu bardziej niż inne zasługują na to, aby pojawić się w Iloku. Kiedy zatem miasto ma nam najwięcej do zaoferowania?
  • ·         Iločka berba grožđa – wielkie święto, które już od 1962 pozwala uhonorować zbiory winogron, z których powstają różne gatunki wina. Święto ma swoje korzenie w dawnym zwyczaju hucznego obchodzenia początku zbiorów, dziś zaś jest nie tylko okazją do tego, aby cieszyć się z obfitych zbiorów, ale i do tego, aby prezentować mieszkańcom i turystom bogatą kulturę miasta i jego okolic
  • ·         Vinkovo – uroczyste obchody dnia świętego Wincenta, w czasie których można nie tylko posłuchać ludowej muzyki, ale również spróbować lokalnych win i pieczonej kiełbasy. Samo Vinkovo wypada 22 stycznia każdego roku, przed wyjazdem do Iloku warto jednbak zapoznać się z planami obchodów, często bywa bowiem tak, że imprezy trwają nie przez jeden, ale przez kilka dni.
  • ·         Kapistranovo – dni miasta i dzień, w którym wspomina się świętego Jana Kapistrana, kaznodziei z przełomu czternastego i piętnastego wieku, który jest patronem największego kościoła w Iloku. Uroczystości odbywają się 23 października, a niekiedy również w dniach poprzedzających tę datę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz