niedziela, 5 czerwca 2011

Zabytki Osijeka - Plac Ante Starčevicia

Urlop w Chorwacji zazwyczaj spędzamy nad morzem, slawoński Osijek jest więc przez nas odwiedzany wyłącznie okazjonalnie. Niesłusznie, to miasto partnerskie polskiej Częstochowy może okazać się wyjątkowo pozytywnym zaskoczeniem na przygotowanej przez nas mapie podróży, jego zwiedzanie warto zaś rozpocząć od wizyty w Górnym Mieście określanym przez miejscowych jako Gornji grad




Centralnym punktem Górnego Miasta jest Plac Ante Starčevicia (Trg Ante Starčevića) upamiętniający poprzez swoją nazwę jednego z najwybitniejszych polityków drugiej połowy dziewiętnastego wieku walczących o chorwacką niezależność państwową. Górne Miasto powstawało przede wszystkim pod koniec dziewiętnastego i na początku dwudziestego pierwszego wieku, budynki otaczające plac utrzymane są więc w stylu architektonicznym, który zyskał sobie miano historycyzmu. Na placu koncentruje się życie mieszkańców Osijeka, stąd też można rozpocząć wycieczkę wiodącą nas wzdłuż urokliwych uliczek wypełnionych przez secesyjne kamienice albo śladami kościołów, które są architektoniczna wizytówką miasta.

Plac Ante Starčevicia to również ważny ośrodek lokalnego życia politycznego. Tu odbywają się demonstracje, najważniejsze mitingi polityczne i duże wydarzenia kulturalne. Nic więc dziwnego, że wygląd placu leży na sercu zarówno władzom miasta, jak i opozycji. Jeżeli turystom z Polski uda się odwiedzić Osijek 29 czerwca, będą mieli szansę naocznie przekonać się o tym, jak wiele kontrowersji może budzić to miejsce. To właśnie wtedy, w dniu świętego Piotra i Pawła – patronów miasta, odbyć się ma uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika „Grupa obywateli” dłuta Branka Ružicia, który kilka lat wcześniej zmienił lokalizację właśnie ze względów politycznych (w tym samym miejscu odsłonięto bardziej zaangażowany politycznie pomnik samego Ante Starčevicia – patrona placu).

A jeśli dość mamy polityki, a wakacje w Chorwacji chcemy poświęcić na to, aby o niej zapomnieć – wstąpmy do jednej z kawiarenek i restauracji rozlokowanych na placu i przekonajmy się, że legendy o sławońskiej kuchni – zwłaszcza o paprykarzu rybnym, z którego dumni są wszyscy mieszkańcy Osijeka – nie są wcale wyolbrzymione. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz